Henry Sidgwick

Henry Sidgwick
Henry Sidgwick roku 1894
Henry Sidgwick roku 1894
Narození31. květen 1838
Skipton, Yorkshire, Anglie
Úmrtí28. srpen 1900
(ve věku 62 let)
Cambridge, Anglie
Národnostanglická
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Sidgwick (31. květen 183828. srpen 1900) byl anglický filozof a ekonom. Byl představitelem utilitarismu. Zaobíral se silně též parapsychologií a bojoval za právo žen na vyšší vzdělání.

Jeho nejvýznamnější knihou je The Methods of Ethics z roku 1874, kterou John Rawls označil za "první skutečně akademickou práci o morálce". Věřil v přirozenou utilitární morálku, jeho přístup bývá někdy nazýván "etický hedonismus", Sidgwick nevěřil, že by člověk mohl učinit něco, co by narušovalo jeho osobní štěstí, a toto osobní štěstí nutně zahrnuje i štěstí jeho okolí. Tento přístup byl nicméně často kritizován, kritik individualismu Alasdair MacIntyre například ve své práci Ztráta ctnosti říká, že Sidgwick chtěl "objevit vesmír a nalezl chaos".

Podle životopisce Barta Schultze byl Sidgwick homosexuálem, byl nicméně manželem sestry britského ministerského předsedy Arthura Balfoura, Eleanor Mildred Balfourové, feministky a jedné z prvních ženských studentek na Cambridge. Přerušil kontakt s anglikánskou církví a označoval se napříště za deistu. Křesťanství nicméně považoval za "nenahraditelné ze sociologického hlediska".


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search